Sad News

It is with great sadness that we have learned that Herb Telford died peacefully on 29 November.

We were pleased that he attended the annual prize giving on Saturday to receive the much deserved Consistency Trophy

Herb has been a big part of the club over the 40 or so years he has been a member, having taken on roles on house committee, bar, vice-Commodore, Commodore and more recently (well for the last 20+ years) official starter.… Read full article “Sad News”

67th AGM

The 67th Annual General Meeting held in the Clubhouse on Sunday 25th November 2018

Members agreed the following subscriptions for 2019

Ordinary – £185 increasing from 1st April to £205
Family – £90 increasing from 1st April to £100

Senior £130 increasing from 1st April to £145
Junior – £45 increasing from 1st April to £50
Affiliated – £95 increasing from 1st April to £105
Affiliated Family – £50 increasing from 1st April to £55
Country – £95 increasing from 1st April to £105

Bank Holiday Camping – Tents £18/weekend (£42/season)
Bank Holiday Camping – Caravans/CamperVans £25/weekend (£60/season)

Having completed two years in post, Robin Dawson stepped down, and Naomi Smith was elected as Commodore along with the following members on to Council.… Read full article “67th AGM”

Annual Dinner

2018 annual prize giving and dinner dance was held at the Crown Hotel, Wetheral and attended by 90 members and their guests. Commodore Robin Dawson gave a brief resume of the season before presenting the trophies.

Vice Commodore Naomi Smith thanked Robin for his efforts over his two years as Commodore and presented him with a photo

 

 

 

 

 

  Flying Fifteen Club Championship
Brackenrigg Cup (1st) Mike Moore & Michaela Sheard
Anderson Trophy (2nd) Ian Campbell & Lezli-Ann Pearson
  Wheel Trophy (3rd) Neil Currie & Rory Yardley
  Maurice Dalton Memorial Trophy (4th) Angus Corry & Mike Hunter
Lawson Trophy (1st classic) Wendy & John Somerville
  Handicap Club Championship
  Osprey Trophy (1st) Joe Roberts
T.S.B
Read full article “Annual Dinner”

Wonders Never Cease

The final racing day of the season started with a light south-easterly in glorious sunshine. The sunshine stayed all day, but the breeze didn’t!

AJ/Sue holding their nerve as they approach the finish

With seven boats racing, the Bates took to the water, for a change, and set a course to mark 8, but soon after the start the wind eased, and then started to fill in lightly from the East.… Read full article “Wonders Never Cease”

Annual Prize Giving

So we can prepare for our Annual Prize Giving Dinner Dance, please can last year’s prizewinners return all club racing trophies to the Committee Room by Friday November 16 at the latest.

Flying Fifteen Club Championship
Brackenrigg Cup (1st)Mike Moore & Michaela Sheard
Anderson Trophy (2nd)Ian Campbell & Lezli-Ann Pearson
Wheel Trophy (3rd)Neil Currie & Rory Yardley
Maurice Dalton Memorial Trophy (4th)Angus Corry & Mike Hunter
Lawson Trophy (1st classic)Wendy & John Somerville
Handicap Club Championship
Osprey Trophy (1st)Joe Roberts
T.S.B Trophy (2nd)Steve Hunt & Ruth Critchley
Eagle Trophy (3rd)Mark Somerville
Kirk Decanter (4th)Alex & Olivia Leonard
1972 Trophy (1st junior)Ciaran McKettrick
Arthur Carr Trophy (1st Laser)Joe Roberts
GP14 Club Championship
Elwyn Banner Mendus Cup (1st)Dave & Lynn Lawson
Philp Prize (2nd)Mike Fairlamb & Eric Smith
Twiname Prize (3rd)Val & Ken Bell
Hatrick Prize (4th)Alan Jones & Sue Watson
Beginners PrizeMark & Helen Hunt
Slow Handicap Club Championship
Mirror Trophy (1st)Phil & Oliver Smith
Bassenthwaite Bell (year 1 progress)Katia Smith
Excalibur Trophy (1st not Mirror/Topper)Matthew Somerville
The Kirkpatrick Trophy (1st Topper)Paul Gannon
Iberia Cup (1st under 16)Josh Hunter
Flying Fifteen Series Trophies
Blencathra TrophyMike Moore & Michaela Sheard
Scarness CupMike Moore & Michaela Sheard
Dawson TrophyMike Moore & Michaela Sheard
Morgan TrophyMike Moore & Michaela Sheard
Flying Enterprise TrophyMike Moore & Michaela Sheard
Bryson helms (Fleet B)Mike Moore & Michaela Sheard
Easterly TrophyIan Campbell & Lezli-Ann Pearson
Jak PotSimon Longstaff & Jon Denwood
Ullock MugNeil Currie & Rory Yardley
Transom TrophyNeil Currie & Rory Yardley
Denton Trophy (Night Jar)Tim Knowles & Martin Statter
Handicap Series Trophies
May Holiday CupMark Somerville
Grisedale CupMark Somerville
August CupMark Somerville
Comet TrophyMark Somerville
Dodd TrophyJoe Roberts
Wythop PlateJoe Roberts
Skiddaw TrophyJoe Roberts
Barf PlateSteve Hunt & Ruth Critchley
Isel CupAlex & Olivia Leonard
Spring Holiday Plate (Fleet A)Stan Barton
Foxtail Trophy (Fleet B)Mike Fairlamb
Evening Plate (Night Jar overall winner)  John Reekie
Easter Holiday TrophyTony King
GP14 Series Trophies
Bass TankardDave & Lynn Lawson
Aitken CupDave & Lynn Lawson
Harney Hetherington Trophy (Fleet A) Dave & Lynn Lawson
Lyne TankardDave & Lynn Lawson
Mustard PotDave & Lynn Lawson
Commodores PrizeDave & Lynn Lawson & Ken Bell
Spring Cup (The Jak Plak)Mike Fairlamb & Eric Smith
Graham CupMike Fairlamb & Eric Smith
Night Jar Mike Fairlamb & Eric Smith
McMillan Cup (June Cup)Mike Fairlamb & Eric Smith
Ross Wear Helm (Fleet B)Val & Ken Bell
Stables PrizePaul & Vicky Bowmer
Autumn CupNigel Lewis & Glenys Kett
Slow Handicap Series Trophies
Reflection TrophyPhil & Oliver Smith
AB SeriesPhil & Oliver Smith
Round Table TankardPhil & Oliver Smith
Peel PotPhil & Oliver Smith
Windfall Trophy (Fleet A)Mik Chappell
The Albert Bates TrophyMik Chappell
Singlehanded TrophyMik Chappell
M Series (Night Jar PH winner & 1st Mirror)Katia & Andy Smith
Red Sails TrophyJonathan & Henry Bullen
Image TankardPhil & Rory Davenport
Orsova CupPaul & Emily Clark
Races & Series for All Classes
October Sat Series FHDave & Lynn Lawson
October Sat Series PHDave & Lynn Lawson
October Sun Series FHDave & Lynn Lawson
October Sun Series PHDave & Lynn Lawson
Jubilee Sailing TrustDave & Lynn Lawson
Eric Twiname Trust / Bass BurgeeDave Lawson & Joe Roberts
Banana StakesMike Moore & Michaela Sheard
Albert Bates RetirementMike Moore & Michaela Sheard
Celebrity Glass TrophyMike Moore & Michaela Sheard
Starters Prize  Phil & Naomi Smith
Calvert Trust PennantSteve Hunt & Ruth Critchley
Tinker TrophyAnthony Woodyer & Joanna Van Lachterop
Paul Carruthers Memorial TrophyJoe Roberts
Night Jar under 16Katia Smith
Ladies RaceVal Bell & Rhonwen Bryce
Senior RaceMike Fairlamb & Ken Bell
Junior RaceJames Reekie
2017 Winter Series Personal HandicapPaul Gannon
2017 Winter Series Fleet HandicapJim Christie
Jimmy Lancaster Memorial TrophyAlan Jones & Sue Watson
RNLI PennantPaul & Vicky Bowmer
Max Joule Memorial TrophyMik Chappell
Special Prizes
Sandra’s SalverMichaela Sheard
The Roger Pryde Memorial TrophyTBA
Consistency CupTBA

Read full article “Annual Prize Giving”

Winter Series Begins

Following the rain and gales on Saturday, the weather on Sunday was mild with a gentle southwesterly breeze. However, only 7 hardy competitors arrived to contest the first race of the November Winter Series.

Racing was complicated somewhat by the absence of the committee boat driver, so the competitors themselves started racing on the water by using a gate start or as one competitor said, a rabbit start.… Read full article “Winter Series Begins”